Atrakcje turystyczne Szczawno-Zdrój i okolica

0.1 km od centrum

Zespół 5 obiektów dla miłośników białego sportu. Wszystkie korty dysponują nawierzchnią z czerwonej mączki. 2 z nich dzięki zadaszeniu i ogrzewaniu działają przez okrągły rok. Na terenie klubu, poza szatniami i zapleczem sanitarnym, funkcjonują także salka fitnessowa oraz kawiarenka. W Szczawnie organizowane są zarówno lekcje gry, jak i profesjonalne turnieje.

0.3 km od centrum

Pierwowzór słynnego sopockiego Grand Hotelu. Elegancki pałac-hotel, w którego projektowaniu znaczący udział miała księżna Daisy von Pless, wystawiono w latach 1908-10. Do dziś przetrwały m.in. oryginalne żyrandole, kinkiety, kominki z marmuru czy efektowna płaskorzeźba nad wejściem. Aktualnie szykowny obiekt pełni funkcję centrum uzdrowiska w Szczawnie.

0.3 km od centrum

Centrum aktywności w stylu “fit”, funkcjonujące w ramach szczawieńskiego Domu Zdrojowego. Jest dostępne dla wszystkich chętnych, nie tylko kuracjuszy odpoczywających w ośrodku. Fitness Zdrój to nowocześnie i kompleksowo wyposażona siłownia, bogaty wachlarz zajęć z profesjonalnymi trenerami, 3 typy saun do wyboru oraz zestaw zabiegów w kriokomorze.

0.3 km od centrum

Doskonałe miejsce do wypoczynku - zarówno nastawionego na regenerację sił, jak też podszlifowania formy fizycznej. ParkZdrojowy, założony w 1812 r. przez twórców uzdrowiska, posiada i alejki z ławeczkami, i terenowe siłownie oraz ścieżki zdrowia. Warto popodziwiać niezwykle bogatą szatę roślinną. W parku ustawiono 2 pomniki patrona - Henryka Wieniawskiego.

0.5 km od centrum

Wolna od samochodów szeroka aleja, pełna spacerowiczów i punktów walczących o uwagę przechodniów. Deptak można podzielić na 3 sekcje. W górnej, zachodniej, dominują kramiki z pamiątkami. Środkowa to domena cukierni, kawiarenek i innego typu lokali. Z kolei drugi koniec ulicy Kościuszki jest najpiękniej przystrojony: w kwiaty i stylizowane na XIX w. latarnie.

0.5 km od centrum

Świątynia sztuki wysokiej. Regularnie organizuje występy śpiewaków, koncerty, przedstawienia i wydarzenia z programu prestiżowych festiwali. Nie zamyka przy tym sceny przed np. kabareciarzami. Siedzibą Teatru Zdrojowego jest elegancki, klasycystyczny budynek z 1896 r. Niezwykłym bogactwem i przepychem zachwyca ociekająca złotem główna sala dla 300 widzów.

0.5 km od centrum

Najważniejszy obiekt uzdrowiskowy w Parku Zdrojowym. Dzieje zabytkowej, stylowej konstrukcji sięga 1820 r. W pijalni biją 4 różne rodzaje dobroczynnych wód mineralnych, wszystkie dostępne także w formie butelkowanej. Z kolei w 70-metrowej hali spacerowej, zapewniającej osłonę przed opadami i słońcem, regularnie rozkładane są stragany z pamiątkami, lodami itd.

0.6 km od centrum

Główny ośrodek zabiegów balneologicznych, które ma do zaoferowania gościom uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju. Przeprowadza się tu wszelkiego typu kuracje, zarówno z użyciem naturalnych produktów, jak i najnowocześniejszych urządzeń. Działa tu też mała pijalnia wód mineralnych. Zakład Przyrodoleczniczy wybudowano w latach ‘30 XX w., wyraźnie inspirując się antykiem.

0.6 km od centrum

Najstarsza konstrukcja w uzdrowisku. Białą wieżę z blankami wzniesiono w 1818 roku ku czci hrabiny Anny von Hochberg. Ze skały pod budowlą miały tryskać pierwsze lecznicze źródła w tym rejonie. Charakterystyczny, wciąż działający zegar zawieszono w 1835 r. Wprawdzie szczyt wieży jest najczęściej niedostępny, ale z tarasu też rozpościerają się wspaniałe widoki.

0.6 km od centrum

Uroczy teren pełen zadbanych alejek, różnorodnej roślinności, miejsc do zabawy dla dzieci oraz… kaczek w dwóch małych jeziorkach. Park Szwedzki założono jeszcze w połowie XIX w., na powierzchni ok. 14 ha. W 2008 r. przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę prace pielęgnacyjne drzew i krzewów, dzięki którym rodzime i egzotyczne gatunki roślin znów pięknie kwitną.

0.6 km od centrum

Wyjątkowy prezent dla Daisy von Pless, dzięki któremu księżna cieszyła się egzotycznymi kwiatami i pięknymi roślinami również zimą. Zabytkowy obiekt, wzniesiony z początkiem XX stulecia, ani trochę nie zmienił profilu swojej działalności. Do dziś przetrwały niektóre palmy daktylowe zasadzone przez założycieli palmiarni, w sumie rośnie tu ponad 250 gatunków.

0.6 km od centrum

Szlak pieszy zielony zaczyna się w pobliżu dworca kolejowego Wałbrzych Główny, a po niespełna 50 kilometrach kończy się w Marciszowie. Zielona trasa prowadzi m.in. przez Rybnicę Leśną, Sokołowsko,...

0.6 km od centrum

Wybijający się w okolicy Szczawna-Zdroju szczyt, wznoszący się na 851 m n.p.m. Góra powstała z zastygłej lawy, choć nigdy nie była aktywnym wulkanem. Na wierzchołku Chełmca stoją interesujące konstrukcje: 20-metrowa kamienna wieża widokowa (z 1888 r.), stalowy krzyż milenijny (45m wysokości) oraz radiowo-telewizyjny ośrodek nadawczy z sięgającymi 70m masztami.

0.6 km od centrum

Szlak pieszy żółty prowadzi z Bolkowa przez Wierzchosławice, Gostków, Nowe Bogaczowice oraz szczyt Trójgarbu i Lubomin do centrum Szczawna-Zdroju. Szacowany czas przejścia 29 kilometrów szlaku to o...

0.7 km od centrum

Europejski długodystansowy szlak pieszy E3 w granicach Polski przebiega w dwóch odcinkach – karpackim (160 km) i sudeckim, biegnącym od Boboszowa (k. Międzylesia) do Jakuszyc. Ten fragment liczy mn...

0.9 km od centrum

Doskonale zaprojektowany, całkiem nowoczesny obiekt do systematycznie zyskującej na popularności ekstremalnej odmiany kolarstwa górskiego. Regularnie modernizowany tor w Szczawnie gościł już imprezy najwyższej rangi. Spróbować pokonać trasę najeżoną bandami, skoczniami, “muldami” i innymi przeszkodami może każdy, ale wyłącznie na własną odpowiedzialność.

0.9 km od centrum

Dawne pole golfowe, na którym wciąż króluje sport - tyle że inne dyscypliny. Większość Słonecznej Polany zajmuje ekstremalny tor kolarski, ale działają też rozbudowana siłownia terenowa, nowoczesny plac zabaw, a także małe ścianki wspinaczkowe. Liczący ponad 100 lat starydomek dla golfistów, goszczący niegdyś elity władzy i biznesu, przerobiono na kawiarenkę.

1.4 km od centrum

Wprawdzie nieco “dziki” i daleki od miana przemyślnie zaprojektowanego, za to niepozbawiony swoistego uroku i klimatu. Najważniejszym elementem parku bez wątpienia jest pomnik upamiętniający żołnierzy Legii Włoskiej (przemianowanej później na Nadwiślańską). Otóż w tym miejscu, w 1807 r., polscy ułani z koalicji napoleońskiej pokonali przeważające wojska pruskie.

2.0 km od centrum

Świątynia z końcówki XIX w., w wyjątkowy sposób łącząca styl neoromański z trendami neogotyckimi. Generalnie pierwszy z nich przeważa na zewnątrz, a drugi wewnątrz kościoła. Najlepsze przykłady to odpowiednio ogólny kształt bryły budynku i monumentalny ołtarz główny. Drewniany, niezwykle kunsztowny i monumentalny, po brzegi wypełniony pięknymi dziełami sztuki.

2.3 km od centrum

“Świat najlepiej wygląda z grzbietu konia” - przekonuje pamiątkowa tablica umieszczona na wybudowanym w szwajcarskim stylu ośrodku. Miłośnicy jeździectwa wizytujący Dworzysko tylko utwierdzą się w tym przekonaniu. Stadnina oferuje wszelkie rodzaje jazdy konnej, od lekcji na lonży po długie wyprawy i przejażdżki bryczką. Posiada też rozbudowaną infrastrukturę.

2.4 km od centrum

Nowoczesny kompleks, wykorzystywany także przy okazji organizacji koncertów, występów artystycznych, przedstawień teatralnych etc. Komfortowe trybuny mogą pomieścić od 2 do ponad 3 tysięcy widzów. Amatorzy wysiłku fizycznego mogą tu skorzystać z siłowni, boisk do squasha, koszykówki, piłki ręcznej siatkówki, tenisa stołowego czy zewnętrznych boisk piłkarskich.

2.5 km od centrum

Rozbudowany aquapark z dobrymi atrakcjami dla właściwie każdego potencjalnego gościa. 25-metrowy basen sportowy z 6 torami, 3 zjeżdżalnie (nawet 100m długości), bogata w jacuzzi, leżanki wodno-powietrze, bicze i inne urządzenia część rekreacyjno-relaksująca, do tego 4 typy saun, brodzik dziecięcy, zajęcia z pływania i aquaaerobiku… Dobra zabawa gwarantowana.

3.3 km od centrum

Na pierwszy rzut oka - dawny szlachecki dworek. A okazuje się, że zabytek z II połowy XIX w. tak naprawdę jest bardzo reprezentatywnym biurowcem. Wybudował go Carl Tielsch jako siedzibę dyrekcji swojej fabryki porcelany, później rezydowali w nim, tzn. pracowali m.in. oficjele z PKP. W pałacu wciąż działają biura, budynek od 2007 r. powoli odzyskuje dawny blask.

3.8 km od centrum

Przywrócona do świata żywych zabytkowa kopalnia węgla kamiennego. Przemysł wydobywczy musiał jednak ustąpić zakrojonej na bardzo szeroką skalę działalności kulturalnej. W SK działają m.in. Muzeum Przemysłu i Techniki, Centrum Ceramiki Unikatowej i wiele innych ośrodków. Trzeba pamiętać, że w momencie otwarcia rewitalizacja obiektu nie była jeszcze zakończona.

4.6 km od centrum

Urocze pozostałości po jedynym w swoim rodzaju średniowiecznym parku rozrywki, który w latach 1794-97 utworzył Hans Heinrich VI von Hochberg. Arystokrata kazał od zera zbudować zniszczony gotycki zamek, gdzie podejmował swoich gości i organizował zabawy. Utworzył w nim też bogato wyposażone muzeum. Stary Książ spłonął w 1945 r., stając się autentyczną ruiną.

4.7 km od centrum

Uroczy zabytek, pięknie wpisany w pejzaż KsiążańskiegoParku Krajobrazowego. Ruiny położone są na stromym wzniesieniu nad rzeką, prowadzą do nich przynajmniej 3 różne trasy. Zamek Cisy wzmiankowany jest już w XIII-wiecznych dokumentach, a murowana twierdza powstała w kolejnym stuleciu. Dzieło zniszczenia dokonało się w trakcie Wojny Trzydziestoletniej.

4.9 km od centrum

Najstarszy spośród zachowanych zabytków w okolicy, wybudowany prawdopodobnie pod koniec XII w. Początkowo była to jedynie drewniana kapliczka, a dzisiejszą, barokową świątynkę postawiono ok. 1718 r. Większość wyposażenia sanktuarium - np. ołtarz z cudowną pietą - zachowała się do dzisiaj. W kościółku miało bić uzdrawiające źródło, lecz zniknęło w połowie XIX w.

4.9 km od centrum

Instytucja z bogatą i interesującą ekspozycją, mieszcząca się w zabytkowym dworku. Zastawa stołowa i ceramiczne rzemiosło artystyczne są tutaj oczywiście bardzo ważne, lecz nie są to jedyne wystawy. Muzeum Porcelany pozwala też poznać historię Wałbrzycha, zapewnia też kontakt z wieloma trendami w sztuce. Klasycystyczny pałacyk pochodzi z pierwszych lat XIX w.

5.1 km od centrum

Imponujący projekt słynnego Alexisa Langera dał na przełomie XIX i XX wieku ogromny, neogotycki kościół. Przy budowie świątyni wykorzystano pewne elementy ze starszego, wyburzanego przybytku - najoryginalniejsze są szlacheckie epitafia wykute w kamieniu. Wałbrzyska fara budzi podziw także dzięki wysokiej wieży, wielkim witrażom i innym sakralnym dziełom sztuki.

5.1 km od centrum

“Perła Śląska”, trzeci największy spośród zamków zachowanych w Polsce. Pierwszy Książ powstał już w XIII wieku - choć są legendy mówiące o X stuleciu. Swój obecny wygląd zamek zawdzięcza Hochbergom, którzy w XVII w. przekształcili obronną twierdzę w wystawną, barokową rezydencję. W komnatach Książa zachowało się sporo pięknych mebli, gobelinów, obrazów etc.

5.2 km od centrum

Ważna część zamkowego kompleksu. Miłośnicy koni mogą na padokach i hipodromie poznawać tajniki jeździectwa, wyruszyć stąd w terenowy rajd lub obejrzeć piękne zwierzęta, np. w czasie rywalizacji sportowej. Warto zajrzeć do powozowni ze starymi bryczkami - niektóre są udostępniane na przejażdżki. Stadnina mieści się w zabytkowym, stylowym folwarku z XIX wieku.

5.3 km od centrum

Imponująca, barokowo-renesansowa posiadłość wpływowego niegdyś arystokratycznego rodu. Pałac, znany kiedyś jako “Zamek Wałbrzych”, budowano w latach 1606-28, jako zastępstwo dla zniszczonego zamku Nowy Dwór. W XVIII wieku majątek kupił K.M. Hochberg, dzięki któremu rozpoczęła się poważna modernizacja. Aktualnie Pałac Czettritzów jest siedzibą uczelni wyższej.

5.5 km od centrum

Miejscowy odpowiednik Centrum Nauki Kopernik. Park Nauki i Techniki szkolną wiedzę (głównie z dziedzin ścisłych) prezentuje w zdecydowanie ciekawszej formie - z użyciem multimediów, interaktywnych stanowisk doświadczalnych i podobnych atrakcji. Explora Park organizuje też tematyczne lekcje dla grup zorganizowanych i imprezy dla dzieci łączące zabawę z nauką.

5.5 km od centrum

Miejsce unikalne, choć totalnie zniszczone. To wybudowane w latach ‘30 XX w. mauzoleum poświęcone poległym w I WŚ Ślązakom, które w praktyce okazało się czymś w rodzaju świątyni Hitlera. Nazistowskim pomnikiem “Dumy, Chwały i Siły”, budującym w Niemcach poczucie wyższości. Po 1945 r. takie budowle systematycznie niszczono, a mimo to mury Totenburga wciąż stoją.

7.4 km od centrum

Połączenie lokalnych tradycji z osobistymi pasjami właściciela pokopalnianego terenu. Z jednej strony: hełmy, kilofy, wózki na węgiel, mundury, zawodowe medale i podobne górnicze przedmioty. Z drugiej: bogata kolekcja kasków, kombinezonów, pojazdów i innych rzeczy przekazywanych przez takich mistrzów kierownicy jak Krzysztof Hołowczyc czy Robert Kubica.

8.4 km od centrum

Zapomniane przez historię, ale nie przez ludzi miejsce. Romantyczne pozostałości XIII-XIV-wiecznego zamku skutecznie przyciągają kolejnych spacerowiczów. Nowy Dwór stracił całkiem na znaczeniu w XVI i XVII w., po wielkim pożarze i Wojnie 30-letniej. Wcześniej twierdza broniła dostępu do księstwa świdnicko-jaworskiego, pozwalała też kontrolować szlak handlowy.

9.5 km od centrum

Stacja narciarska Dzikowiec posiada dwa 2-osobowe wyciągi – orczykowy oraz kanapowy. Pierwszy kończy się mniej więcej w połowie góry i pozwala na jazdę stosunkowo łatwą, w końcowej części praktyczn...

10.8 km od centrum

Niezwykle rozbudowany, całoroczny kompleks sportowo-rekreacyjny na świeżym powietrzu. W wersji zimowej: przyjazny początkującym ośrodek narciarski. Latem: mnóstwo atrakcji, od parku linowego z pięcioma zróżnicowanymi trasami i ścianki wspinaczkowej, aż po summertubing, mountainboardy oraz monsterrollery. Przez cały rok działa 600-metrowy tor saneczkowy.

12.7 km od centrum

Mniejszy i brzydszy od słynnego Książa, za to równie interesujący. Grodno stanowi fascynującą kolebkę średniowiecza - na zamku regularnie organizowane są imprezy z damami i rycerzami w rolach głównych. Budowla daleka jest od idealnego stanu, za to na swój sposób piękna. W pomieszczeniach, które mają już za sobą konieczny remont, przygotowano ciekawe wystawy.

12.8 km od centrum

Wielu znawców tematu twierdzi, że prawdziwe piwa to tylko te warzone w małych browarach. W Jedlinie niedawno wskrzeszono taki zakład, dzięki czemu powstał bardzo bawarski “Gaststätte”, czyli połączenie rzemieślniczego zakładu, restauracji i hostelu. W stałym menu można znaleźć takie propozycje jak Pszeniczny Pan, Czerwony Baron, Marcowa Dama czy Jaśnie Książę.

12.8 km od centrum

Systematycznie odnawiany zabytek, który dzisiejszego kształtu nabrał w XIX w. Jedlinkę zamieszkiwały barwne postacie, jak “śląski Rockefeller” czy twórczyni jedlińskiego uzdrowiska. Pałac zajmowała też organizacja kierująca pracami nad hitlerowskim kompleksem “Riese”. Skomplikowane dzieje prezentowane są na wystawach, grach terenowych i różnych wydarzeniach.

13.3 km od centrum

W okolicy popularnego schroniska PTTK Andrzejówka, gdzie organizowany jest znany „Bieg Gwarków”, nie tylko narciarze na biegówkach znajdują komfortowe warunki do rekreacji. Na stoku „Gwarek” wytycz...

13.5 km od centrum

Kameralna stacyjka sportów zimowych na sudeckiej Przełęczy Trzech Dolin, sąsiadująca ze znanym schroniskiem PTTK “Andrzejówka”. Do dyspozycji narciarzy są tutaj dwa wyciągi talerzykowe, o długości...

13.6 km od centrum

Zdaniem wielu górskich wyjadaczy - najlepsze, najbardziej klimatyczne schronisko w Polsce. Od zawsze w czubie różnych zestawień i rankingów. “Andrzejówka” może się pochwalić stylowym, drewnianym budynkiem, tradycją sięgającą 1933 roku, bogatym i domowym menu oraz aktywną działalnością kulturalną. Warunki noclegowe to 28 miejsc w dość standardowych pokojach.

16.5 km od centrum

Pozostałości po tajemniczym kompleksie “Olbrzym”, stanowiący bodaj największą zagadkę w działaniach III Rzeszy. We Włodarzu przystosowano na cele turystyczne dwa poziomy podziemnychhal i korytarzy. Są też liczne eksponaty: od wojskowych pojazdów i elementów uzbrojenia, aż po narzędzia używane do budowy “Riese”. Dla miłośników historii: pozycja obowiązkowa.

16.8 km od centrum

Jeden z najsłynniejszych i bez wątpienia najciekawszych zabytków na całym Dolnym Śląsku. W średniowiecznej twierdzy wciąż tętni życie jak przed wiekami, a to także zasługa działającego w Bolkowie bractwa rycerskiego. Rzemiosło, biesiady, turnieje, pojedynki, muzyka… Á propos - coroczne Castle Party to “nieco” inne, zdecydowanie cięższe od tradycyjnych dźwięki.

18.7 km od centrum

Najbardziej poruszające z muzeów utworzonych w podziemiach tajemniczego kompleksu III Rzeszy. W Sztolniach Walimskich niebywale istotne miejsce zajmuje pamięć o tych, którzy zginęli tutaj pracując pod przymusem. Dla turystów udostępnione są 3 korytarze, w których można oglądać pozostałości po wyrobiskach, wszelkiego typu eksponaty oraz multimedialne instalacje.

19.1 km od centrum

Część tajemniczego kompleksu, którą hitlerowcy pozostawili na najbardziej zaawansowanym etapie prac. Pod Głuszycą przygotowano dla miłośników historii blisko 1,5 km tras, wypełnionych rozmaitymi atrakcjami. Można skoncentrować się na poznawaniu faktów i domysłów dot. “Riese”, a można też postawić na typowe dla imprez integracyjnych zadania i animacje.

19.7 km od centrum

Wyciąg orczykowy (dwuosobowy) przy ośrodku wypoczynkowym SPA „Na stoku”, pozwala skorzystać z dwóch wariantów zjazdu po 500-metrowym zboczu: dłuższy, dobry dla początkujących,krótszy, za to pełny m...

21.3 km od centrum

Wzruszające miejsce pamięci i wartościowe muzeum, przypominające o jednym z najbardziej nieludzkich rozdziałów w dziejach. Według dostępnych danych, przez bramę z napisem “Arbeit Macht Frei” w Rogoźnicy przeszło ok. 125 000 więźniów. Okrutną śmiercią zginął co trzeci. W pozostałościach po Gross-Rosen i kilku sumiennie zrekonstruowanych czeka 6 wystaw stałych.

26.1 km od centrum

Zrekonstruowany podziemny kompleks, w którym - zdaniem części badaczy - mógł powstawać zakład projektujący i budujący na rzecz III Rzeszy cudowną broń. W związku z tym istotną część wystawy stanowią ambitne pomysły militarne, nad którymi pracowali naziści. Od V2 i V3 po odrzutowce, helikoptery, potężne czołgi czy latające spodki. Sensacje XX wieku jak na dłoni.

39.4 km od centrum

Mała Finlandia nieopodal Karpacza. Kalevala w Borowicach jest i niezwykłym hotelem, i fascynującym parkiem kulturowym jednocześnie. Obok noclegów w typowo północnych namiotach (a nawet w Domu Muminka), Wioska Lapońska oferuje szereg interesujących atrakcji. Relaks w saunach i beczkach kąpielowych, odpoczynek w wiszących namiotach, zajęcia w szkole fińskiej, tematyczne wystawy i wiele, wiele więcej.

Szczawno-Zdrój atrakcje turystyczne 2022, ciekawe miejsca

Zestawienie atrakcji turystycznych w Szczawnie-Zdroju i okolicy. Opisy, historia, ceny, galerie zdjęć, dane teleadresowe, odległości od centrum i miejsca noclegu, możliwość zaplanowania dojazdu, oceniania i dodawania komentarzy. Popularne atrakcje Szczawna-Zdroju i ciekawe turystycznie miejsca warte odwiedzenia w 2016 w Szczawnie-Zdroju i okolicy. W tym właśnie miejscu znaleźć można wygodną, rozbudowaną listę z możliwością sortowania atrakcji w Szczawnie-Zdroju według różnych kategorii. Atrakcje na rok 2022 styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

Zobacz: atrakcje dla dzieci Szczawno-Zdrój.