Pałac Czettritzów

Dawna arystokratyczna rezydencja, od 2004 roku służąca za siedzibę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa. Zatem zabytkowa budowla nie straciła ani okrucha ze swojej szlachetności.

Elegancki, barokowy pałac wybudowano w pierwszej połowie XVII stulecia (w latach 1606-28), początkowo nazywano go “ZamkiemWałbrzych”. Jego powstanie ściśle wiąże się z niedalekim zamkiem Nowy Dwór - otóż ten niemal doszczętnie spłonął, a Czettritzowie uznali, że kolejna modernizacja średniowiecznego dworzyszcza nie ma żadnego sensu.

W 1738r. pałac kupił Konrad Maksymilian Hochberg, który zainicjował przebudowę obiektu na styl - ogólnie rzecz ujmując - renesansowy. Pojawiły się m.in. portal wejściowy z rodowym herbem czy cylindryczna wieża. Z czasem zameczek powiększał się również o kolejne skrzydła.

Warto wspomnieć, iż na terenie parku dawnej posiadłości Czettritzów stoją dwie ładne, choć poważnie zaniedbane wille. W jednym z tych domów zmarła księżna Daisy - bodaj najsłynniejsza pani na Zamku Książ, a prywatnie ciotka Winstona Churchilla.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz