Tor do 4-crossu

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kolarstwo to nie tylko setka kolesi pedałujących przez bite kilka godzin. Intensywną, ekstremalną odmianą kolarstwa górskiego jest 4-cross (lub 4X) – dynamiczne wyścigi po trudnym torze przeszkód najeżonym kamieniami, ostrymi wąskimi zakrętami, hopkami i skoczniami pozwalającymi na solidne kilkumetrowe loty. Szczawno-Zdrój posiada jeden z najlepszych tego typu obiektów na świecie, zlokalizowany na Słonecznej Polanie.

Wybudowany w 2000 r. tor, kilkukrotnie przechodził modernizację. Aktualnie trasa liczy ok. 400 metrów. W drodze w dół trzeba pokonać przynajmniej siedem „band”, pięć skoczni, dwa „stoliki” i cztery „sekcje rytmiczne” (fragmenty przypominające nieco narciarskie muldy). Linia mety jest położona ok. 40 m niżej od punktu startu, wyposażonego w opadającą w losowym momencie bramkę (o momencie startu nie decyduje żadne z sędziów, a maszyna). W połączeniu z regularnie powiększaną liczbą siedzeń dla kibiców, monitoringiem i sztucznym oświetleniem jest już komplet. Szczawieński tor stał się areną efektownych, emocjonujących zawodów – od pucharu i mistrzostw polski, przez puchar cyklu ProTour, na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata kończąc. Trudno o lepszą rekomendację.

W 4-crossie w jednym biegu łokieć w łokieć rywalizuje maksymalnie czterech kolarzy. W trakcie sportowej rywalizacji łatwo o kolizje i upadki, dlatego każdy zawodnik musi założyć specjalny tzw. kask integralny. Pełny komplet ochraniaczy (rękawice z palcami, nakolanniki, nałokietniki, osłona kręgosłupa) obligatoryjny jest tylko dla juniorów.

Na własnym sprzęcie i TYLKO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ profesjonalny tor może pokonać każdy – bez wnoszenia jakiejkolwiek opłaty. Gospodarzem obiektu są klub MTB Wieża Anna Szczawno-Zdrój oraz władze gminy.

Mini przewodnik

Doskonale zaprojektowany, całkiem nowoczesny obiekt do systematycznie zyskującej na popularności ekstremalnej odmiany kolarstwa górskiego. Regularnie modernizowany tor w Szczawnie gościł już imprezy najwyższej rangi. Spróbować pokonać trasę najeżoną bandami, skoczniami, “muldami” i innymi przeszkodami może każdy, ale wyłącznie na własną odpowiedzialność.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja