Kolegiata MB Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów

Neogotycka perełka w samym centrum Wałbrzycha, zaprojektowana przez słynnego architekta Alexisa Langera. Budowa rozpoczęła się w 1898 roku, a zakończyła po upływie ok. sześciu lat. Nowy kościół zastąpił starą, prawdopodobnie XV-wieczną świątynię pw. św. Michała, która po przyjeździe wielu nowych górników do pracy w okolicznych kopalniach okazała się zbyt mała dla mieszkańców miasta.

Kościół Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów powstał na planie krzyża łacińskiego. Strzelista wieża zdecydowanie góruje nad całą okolicą - nie tylko miejskim rynkiem, lecz całą dzielnicą. Dzięki iluminacji zabytkowa budowla szczególnie efektownie prezentuje się wieczorami.

Świątynia wyróżnia się ogromnymi, a przy tym wielce uroczymi witrażami. Nie brakuje też pięknych płaskorzeźb i pomników, przedstawiających głównie biblijne postacie. Spore wrażenie na zwiedzających wywierają także 46-głosowe organy oraz ołtarz główny, który razem z figurami świętych i obrazami w prezbiterium tworzy nietypowy tryptyk. Wnętrze ma ma charakter halowy, trzy nawy oddzielają od siebie wieloboczne filary.

Warto wspomnieć, że część wyposażenia - np. renesansowa chrzcielnica czy ambona - pochodzi ze starszego kościoła św. Michała. Na szczególną uwagę zasługują kamienne, niekoniecznie skromnie zdobione epitafia szlacheckie, wmurowane w kilku miejscach na elewacji. Najstarsze pochodzą z XVI stulecia.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz