Schronisko PTTK Andrzejówka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zwycięzca - a może raczej zwyciężczyni? - mnóstwa rankingów na najlepsze górskie schronisko w Polsce, co wystarcza za wszystkie rekomendacje. Wiele mówi również o panującym tutaj klimacie, warunkach pobytu i podejściu personelu do strudzonych wędrowców.

Stylowy, drewniany budynek wzniesiono w 1933 roku - zaprojektowali go F.W. Krönke do spółki z H. Brochenbergerem. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był aptekarz, ówczesny prezes Wałbrzyskiego Związku Górskiego Andreas Bock. To od jego imienia wzięła się nazwa obiektu. Parę lat po otwarciu gościem schroniska była sama królowa Niderlandów Wilhelmina, razem z uczącą się jazdy na nartach księżniczką Julianą. Od tamtej pory w “Andrzejówce” właściwie nie było żadnych rewolucyjnych zmian, tylko dostosowanie do zmieniających się wymogów współczesności.

Aktualnie obiekt posiada 28 łóżek w pokojach dwu- i czteroosobowych, w standardzie turystycznym. Do tego niezbędne zaplecze sanitarne, ogrzewanie i bardzo chwalony przez turystów bufet. Wszelkie dania przygotowywane są na miejscu, według domowych przepisów. Sale jadalne są bardzo przestronne i pomysłowo przystrojone - w schronisku regularnie organizowane są rozmaite koncerty i występy artystyczne.

“Andrzejówka” leży u stóp szczytu Waligóra na wysokości ok. 796 m n.p.m., zaraz przy Przełęczy Trzech Dolin w Górach Suchych - najwyższym pasmie Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Szlaki turystyczne rozchodzą się stąd dosłownie we wszystkich kierunkach: do Wałbrzycha, do Sokołowska, do Czech, do Walimia… a każda trasa wiedzie przez malownicze, górskie tereny. Odnóg odchodzących od schroniska jest dokładnie 9. Przy czym placówka PTTK służy turystom najczęściej jako punkt początkowy i końcowy wycieczki - samochodem można podjechać praktycznie pod same drzwi. A niedaleko jest też przystanek autobusowy wałbrzyskiej komunikacji miejskiej - linia 12.

Cennik
  • opłata za nocleg w schronisku - 40 zł od osoby
  • dzieci w wieku 3-13 lat pod opieką dorosłych - 20 zł
  • dzieci do trzeciego roku życia - bezpłatnie
  • koszt pościeli +10 zł/os.
Mini przewodnik

Zdaniem wielu górskich wyjadaczy - najlepsze, najbardziej klimatyczne schronisko w Polsce. Od zawsze w czubie różnych zestawień i rankingów. “Andrzejówka” może się pochwalić stylowym, drewnianym budynkiem, tradycją sięgającą 1933 roku, bogatym i domowym menu oraz aktywną działalnością kulturalną. Warunki noclegowe to 28 miejsc w dość standardowych pokojach.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja