Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Swego czasu produkcja doskonałej jakości porcelany była - obok wydobycia węgla w licznych kopalniach - jednym ze znaków rozpoznawczych Wałbrzycha. Dziś spośród kilku niegdysiejszych fabryk nadal działa ledwie jedna, ale to zawsze lepiej niż w przypadku całkowicie upadłego przemysłu górniczego.

Wałbrzyskie Muzeum Porcelany posiada trzy główne działy. Naturalnie główną rolę odgrywa dział ceramiki, koncentrujący się na praktycznych i artystycznych wyrobach z masy porcelanowej. Piękne przykłady kamionki, fajansu, biskwitów, majoliki, terakoty czy porcelany szkliwionej zajmują większość gablot placówki. Eksponaty pochodzą z wielu różnych wytwórni na świecie.

Z kolei dział sztuki prezentuje dorobek artystyczny z wielu różnych dziedzin. Przede wszystkim obrazy (w tym malowidła z XVIII i XIX wieku) i grafiki, ale również rzeźby, kunsztowną biżuterię, piękne wyroby kowali, konwisarzy i innych rzemieślników. Jest dział historii miasta i regionu, którego najmocniejszą stroną są wartościowe archiwa: dokumenty, mapy, fotografie, gazety, monety, herby, sztandary, dawny sprzęt górniczy etc. Do tego każdy z działów dysponuje stosownym do tematu, bogatym zbiorem wiekowych (głównie niemieckojęzycznych) ksiąg. Oczywiście muzeum organizuje bardzo różne wystawy czasowe.

Siedzibą placówki jest zabytkowyPałac Albertich, wybudowany w latach 1801-03. Był klasycystyczną rezydencją zamożnego mieszczanina, zaprojektowaną przez ucznia słynnego Carla Gottharda Langhansa, niejakiego L. Niederräckera. Dworek, kupiony później przez Albertich - założycieli pierwszej w okolicy mechanicznej tkalni - ma trzy oryginalnie połączone skrzydła, ułożone na kształt litery U. Pierwsze muzeum powstało tutaj w 1908 roku, założone przez regionalne Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej.

Cennik
  • wejściówki normalne - 5-8 zł
  • wejściówki ulgowe - 5 zł
  • wejściówki rodzinne (od 1+1, maks. 4 osoby) - 15 zł
  • usługa przewodnicka dla grupy zorganizowanej - 20-40 zł
  • warsztaty i zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych - 5-12 zł/os.
Mini przewodnik

Instytucja z bogatą i interesującą ekspozycją, mieszcząca się w zabytkowym dworku. Zastawa stołowa i ceramiczne rzemiosło artystyczne są tutaj oczywiście bardzo ważne, lecz nie są to jedyne wystawy. Muzeum Porcelany pozwala też poznać historię Wałbrzycha, zapewnia też kontakt z wieloma trendami w sztuce. Klasycystyczny pałacyk pochodzi z pierwszych lat XIX w.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja