Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich

Swego czasu produkcja doskonałej jakości porcelany była - obok wydobycia węgla w licznych kopalniach - jednym ze znaków rozpoznawczych Wałbrzycha. Dziś spośród kilku niegdysiejszych fabryk nadal działa ledwie jedna, ale to zawsze lepiej niż w przypadku całkowicie upadłego przemysłu górniczego.

Wałbrzyskie Muzeum Porcelany posiada trzy główne działy. Naturalnie główną rolę odgrywa dział ceramiki, koncentrujący się na praktycznych i artystycznych wyrobach z masy porcelanowej. Piękne przykłady kamionki, fajansu, biskwitów, majoliki, terakoty czy porcelany szkliwionej zajmują większość gablot placówki. Eksponaty pochodzą z wielu różnych wytwórni na świecie.

Z kolei dział sztuki prezentuje dorobek artystyczny z wielu różnych dziedzin. Przede wszystkim obrazy (w tym malowidła z XVIII i XIX wieku) i grafiki, ale również rzeźby, kunsztowną biżuterię, piękne wyroby kowali, konwisarzy i innych rzemieślników. Jest dział historii miasta i regionu, którego najmocniejszą stroną są wartościowe archiwa: dokumenty, mapy, fotografie, gazety, monety, herby, sztandary, dawny sprzęt górniczy etc. Do tego każdy z działów dysponuje stosownym do tematu, bogatym zbiorem wiekowych (głównie niemieckojęzycznych) ksiąg. Oczywiście muzeum organizuje bardzo różne wystawy czasowe.

Siedzibą placówki jest zabytkowy Pałac Albertich, wybudowany w latach 1801-03. Był klasycystyczną rezydencją zamożnego mieszczanina, zaprojektowaną przez ucznia słynnego Carla Gottharda Langhansa, niejakiego L. Niederräckera. Dworek, kupiony później przez Albertich - założycieli pierwszej w okolicy mechanicznej tkalni - ma trzy oryginalnie połączone skrzydła, ułożone na kształt litery U. Pierwsze muzeum powstało tutaj w 1908 roku, założone przez regionalne Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz