Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki

Jeszcze parędziesiąt lat temu w szybie „Julia” wydobywano węgiel. Teraz funkcjonuje tu nowoczesny, multi-tematyczny kompleks kulturalny – od industrialnego muzeum, przez galerię sztuki, halę koncertową, po kawiarnię, „kuźnię talentów” oraz... sezonową miejską plażę. A to jeszcze nie wszystko.

Muzeum Przemysłu i Techniki w niebanalny sposób prezentuje historię przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa i podziemnych korytarzy kopalni. Wiekowe eksponaty, oryginalne konstrukcje, pionierskie rozwiązania technologiczne, multimedialne prezentacje dot. zasad geologii czy właściwości węgla, efektywnie i efektownie przekazują klimat epoki industrialnej. Dodatkowo po całym terenie kompleksu Starej Kopalni rozsiano odrestaurowane maszyny lub ich elementy.

Kto zawsze pragnął ulepić własny kubek lub zwyczajnie w przyjemny sposób poprawić swoje zdolności manualne, kieruje się do Centrum Ceramiki Unikatowej na warsztaty garncarskie. Wystawy ceramicznych dzieł sztuki pokażą, jakie efekty poza przedmiotami praktycznymi można osiągnąć (po wieeelu latach praktyki) w tej dziedzinie. Wartościowe prace z pozostałych dziedzin artystycznego rzemiosła prezentowane są na wystawach czasowych w Galerii Sztuki.

Stara Kopalnia stała się siedzibą ważnych instytucji kulturalnych – Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych oraz Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury. Dzięki temu na terenie kompleksu regularnie odbywają się różnorodne lekcje i warsztaty, pozwalające doskonalić artystyczne oraz rzemieślnicze (i nie tylko) umiejętności. Natomiast w tzw. Łaźni łańcuszkowej regularnie organizowane są przedstawienia, występy oraz muzyczne koncerty. Ciekawostka przyrodnicza – latem na wolnej przestrzeni wysypano tony piachu, a potem postawiono leżaki, parasole, sztuczne palmy i inny plażowy osprzęt. Zamiast zbiornika wodnego – mała kurtyna wodna.

Na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu funkcjonują jeszcze kawiarenka „Caffe Sztygarówka” z czytelnią, centrum dla organizacji pozarządowych, sale konferencyjne oraz niewielki, przytulny pensjonat. Po dniu pełnym wrażeń można udać się na Wieżę Ekologii i z wysokości podziwiać rozległą panoramę Wałbrzycha i Sudetów.

Kopalnia węgla kamiennego w miejscu współczesnego kompleksu działała już w XVII wieku. Po „czarne złoto ziemi wałbrzyskiej” górnicy schodzili przez ponad 300 kolejnych lat. Ostatnią bryłkę węgla oficjalnie wykopano w 1996 roku, a kopalnię zamknięto z powodu nierentowności wydobycia. Po wieloletniej i kosztownej rewitalizacji terenu w listopadzie 2014 r. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia otworzyła swoje podwoje dla gości (przy czym modernizacja i zagospodarowanie obiektów nie zakończyło się jeszcze w 100%, więc liczba atrakcji z czasem się zwiększy – w planach jest m.in. duże centrum ze ścianami i skałkami do wspinaczki). Kompleks SK już może pochwalić się kilkoma wyróżnieniami – trafił na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (na liście jest ok. 80 obiektów, w tym 6 innych w Polsce) oraz zdobył tytuł Zabytek Zadbany przyznawany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz