Muzea w Szczawnie-Zdroju

(8)
4.9 km od centrum

Instytucja z bogatą i interesującą ekspozycją, mieszcząca się w zabytkowym dworku. Zastawa stołowa i ceramiczne rzemiosło artystyczne są tutaj oczywiście bardzo ważne, lecz nie są to jedyne wystawy. Muzeum Porcelany pozwala też poznać historię Wałbrzycha, zapewnia też kontakt z wieloma trendami w sztuce. Klasycystyczny pałacyk pochodzi z pierwszych lat XIX w.

21.3 km od centrum

Wzruszające miejsce pamięci i wartościowe muzeum, przypominające o jednym z najbardziej nieludzkich rozdziałów w dziejach. Według dostępnych danych, przez bramę z napisem “Arbeit Macht Frei” w Rogoźnicy przeszło ok. 125 000 więźniów. Okrutną śmiercią zginął co trzeci. W pozostałościach po Gross-Rosen i kilku sumiennie zrekonstruowanych czeka 6 wystaw stałych.

26.1 km od centrum

Zrekonstruowany podziemny kompleks, w którym - zdaniem części badaczy - mógł powstawać zakład projektujący i budujący na rzecz III Rzeszy cudowną broń. W związku z tym istotną część wystawy stanowią ambitne pomysły militarne, nad którymi pracowali naziści. Od V2 i V3 po odrzutowce, helikoptery, potężne czołgi czy latające spodki. Sensacje XX wieku jak na dłoni.

18.7 km od centrum

Najbardziej poruszające z muzeów utworzonych w podziemiach tajemniczego kompleksu III Rzeszy. W Sztolniach Walimskich niebywale istotne miejsce zajmuje pamięć o tych, którzy zginęli tutaj pracując pod przymusem. Dla turystów udostępnione są 3 korytarze, w których można oglądać pozostałości po wyrobiskach, wszelkiego typu eksponaty oraz multimedialne instalacje.

19.1 km od centrum

Część tajemniczego kompleksu, którą hitlerowcy pozostawili na najbardziej zaawansowanym etapie prac. Pod Głuszycą przygotowano dla miłośników historii blisko 1,5 km tras, wypełnionych rozmaitymi atrakcjami. Można skoncentrować się na poznawaniu faktów i domysłów dot. “Riese”, a można też postawić na typowe dla imprez integracyjnych zadania i animacje.

16.5 km od centrum

Pozostałości po tajemniczym kompleksie “Olbrzym”, stanowiący bodaj największą zagadkę w działaniach III Rzeszy. We Włodarzu przystosowano na cele turystyczne dwa poziomy podziemnychhal i korytarzy. Są też liczne eksponaty: od wojskowych pojazdów i elementów uzbrojenia, aż po narzędzia używane do budowy “Riese”. Dla miłośników historii: pozycja obowiązkowa.

3.8 km od centrum

Przywrócona do świata żywych zabytkowa kopalnia węgla kamiennego. Przemysł wydobywczy musiał jednak ustąpić zakrojonej na bardzo szeroką skalę działalności kulturalnej. W SK działają m.in. Muzeum Przemysłu i Techniki, Centrum Ceramiki Unikatowej i wiele innych ośrodków. Trzeba pamiętać, że w momencie otwarcia rewitalizacja obiektu nie była jeszcze zakończona.

7.4 km od centrum

Połączenie lokalnych tradycji z osobistymi pasjami właściciela pokopalnianego terenu. Z jednej strony: hełmy, kilofy, wózki na węgiel, mundury, zawodowe medale i podobne górnicze przedmioty. Z drugiej: bogata kolekcja kasków, kombinezonów, pojazdów i innych rzeczy przekazywanych przez takich mistrzów kierownicy jak Krzysztof Hołowczyc czy Robert Kubica.