Riese - Podziemne Miasto Osówka

W okolicach Głuszycy prace nad potężnym, choć nigdy nie dokończonym kompleksem “Riese” były najbardziej zaawansowane. I w związku z tym zwiedzanie tego fragmentu “Olbrzyma” III Rzeszy zajmuje (według planów) najwięcej czasu spośród wszystkich muzealnych placówek. Turyści mogą tutaj obejrzeć 1,5 kilometra tras wiodących przez sztolnie, bunkry i podziemne hale, poznając tajemniczą historię.

Czym było Riese? Najbardziej prawdopodobne są dwie koncepcje: potężną kwaterą Hitlera i najwyższego dowództwa bądź silnie zmilitaryzowanym kompleksem przemysłowo-badawczym, ze wskazaniem na pierwszą z teorii. Prace budowlane, rozpoczęte ok. 1943 lub 1935 roku, pochłonęły wiele niewinnych istnień - więźniów obozu koncentracyjnego Gross Rosen.

W Podziemnym Mieście Osówka przygotowano łącznie cztery warianty zwiedzania. Podstawowy to trasa historyczna, koncentrująca się na rozwiązaniach inżynieryjnych, eksponatach z epoki, fotografiach oraz rekwizytach, wykorzystywanych w traktujących o II Wojnie Światowej produkcjach filmowych. Z myślą o dzieciach i młodzieży powstała trasa edukacyjna, z dodatkiem różnych zadań do wykonania. Z kolei trasa ekstremalna daje możliwość przepłynięcia się łodzią desantową i wymagającej sporej sprawności zabawy w poszukiwaczy ukrytych skarbów. Wszystkie te atrakcje (plus parę kolejnych) łączy trasa “Ekspedycja Riese”, przeznaczona bardziej dla grup zorganizowanych.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz