Zamki i pałace w Szczawnie-Zdroju

(12)
4.7 km od centrum

Uroczy zabytek, pięknie wpisany w pejzaż KsiążańskiegoParku Krajobrazowego. Ruiny położone są na stromym wzniesieniu nad rzeką, prowadzą do nich przynajmniej 3 różne trasy. Zamek Cisy wzmiankowany jest już w XIII-wiecznych dokumentach, a murowana twierdza powstała w kolejnym stuleciu. Dzieło zniszczenia dokonało się w trakcie Wojny Trzydziestoletniej.

5.3 km od centrum

Imponująca, barokowo-renesansowa posiadłość wpływowego niegdyś arystokratycznego rodu. Pałac, znany kiedyś jako “Zamek Wałbrzych”, budowano w latach 1606-28, jako zastępstwo dla zniszczonego zamku Nowy Dwór. W XVIII wieku majątek kupił K.M. Hochberg, dzięki któremu rozpoczęła się poważna modernizacja. Aktualnie Pałac Czettritzów jest siedzibą uczelni wyższej.

8.4 km od centrum

Zapomniane przez historię, ale nie przez ludzi miejsce. Romantyczne pozostałości XIII-XIV-wiecznego zamku skutecznie przyciągają kolejnych spacerowiczów. Nowy Dwór stracił całkiem na znaczeniu w XVI i XVII w., po wielkim pożarze i Wojnie 30-letniej. Wcześniej twierdza broniła dostępu do księstwa świdnicko-jaworskiego, pozwalała też kontrolować szlak handlowy.

4.6 km od centrum

Urocze pozostałości po jedynym w swoim rodzaju średniowiecznym parku rozrywki, który w latach 1794-97 utworzył Hans Heinrich VI von Hochberg. Arystokrata kazał od zera zbudować zniszczony gotycki zamek, gdzie podejmował swoich gości i organizował zabawy. Utworzył w nim też bogato wyposażone muzeum. Stary Książ spłonął w 1945 r., stając się autentyczną ruiną.

12.8 km od centrum

Systematycznie odnawiany zabytek, który dzisiejszego kształtu nabrał w XIX w. Jedlinkę zamieszkiwały barwne postacie, jak “śląski Rockefeller” czy twórczyni jedlińskiego uzdrowiska. Pałac zajmowała też organizacja kierująca pracami nad hitlerowskim kompleksem “Riese”. Skomplikowane dzieje prezentowane są na wystawach, grach terenowych i różnych wydarzeniach.

12.7 km od centrum

Mniejszy i brzydszy od słynnego Książa, za to równie interesujący. Grodno stanowi fascynującą kolebkę średniowiecza - na zamku regularnie organizowane są imprezy z damami i rycerzami w rolach głównych. Budowla daleka jest od idealnego stanu, za to na swój sposób piękna. W pomieszczeniach, które mają już za sobą konieczny remont, przygotowano ciekawe wystawy.

5.1 km od centrum

“Perła Śląska”, trzeci największy spośród zamków zachowanych w Polsce. Pierwszy Książ powstał już w XIII wieku - choć są legendy mówiące o X stuleciu. Swój obecny wygląd zamek zawdzięcza Hochbergom, którzy w XVII w. przekształcili obronną twierdzę w wystawną, barokową rezydencję. W komnatach Książa zachowało się sporo pięknych mebli, gobelinów, obrazów etc.

16.8 km od centrum

Jeden z najsłynniejszych i bez wątpienia najciekawszych zabytków na całym Dolnym Śląsku. W średniowiecznej twierdzy wciąż tętni życie jak przed wiekami, a to także zasługa działającego w Bolkowie bractwa rycerskiego. Rzemiosło, biesiady, turnieje, pojedynki, muzyka… Á propos - coroczne Castle Party to “nieco” inne, zdecydowanie cięższe od tradycyjnych dźwięki.