Park Szwedzki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Bogaty w zieleń obszar, sprzyjający rodzinnym spacerom i wypoczynkowi na łonie natury. Rozciąga się od uzdrowiskowego centrum – Domu Zdrojowego – przez bardziej mieszkalno-rekreacyjną część Szczawna-Zdroju do łąk i lasów w rejonie stadniny Dworzyska, na powierzchni około 14 hektarów.

Park Szwedzki przyciągający kuracjuszy i turystów założono tutaj w drugiej połowie XIX stulecia. Przez pola, ograniczone drogami i lasami, wytyczono ścieżki i alejki, nasadzono drzewa – w tym gatunki sprowadzone z dalekich krajów. Na tym obszarze znajduje się też niewielkie wzgórze oraz dwa stawy określane jako szwedzkie, od których swoją nazwę wziął park. W swojej historii był przemianowywany m.in. na Górny i Dolny Plac Książęcy czy Park XXX-lecia PRL.

W Parku Szwedzkim naturalnie rosną m.in. buki, dęby, klony, świerki, sosny i jesiony. Z drzew egzotycznych, niepospolitym wyglądem zwracają na siebie uwagę choćby miłorząb dwuklapowy, cypryśnik błotny, modrzewnik chiński, skrzydłorzech kaukaski, jodły kalifornijskie i greckie. W ramach renowacji, w 2008 r. Przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne na ponad 1200 roślinach, zasadzono 21 tys. nowych krzewów oraz wykonano niezbędne prace budowlane w infrastrukturze – m.in. wzmocniono kamienne brzegi i tarasy nad stawami.

Park Szwedzki pozwala na aktywniejsze spędzenie czasu niż spacery i odpoczynek na ławeczkach wśród drzew oraz leniwe obserwowanie kaczek (niegdyś również dostojnych łabędzi) połączone z dokarmianiem dzikiego ptactwa. Bieganie, nordic walking, jazda na rowerze, przejażdżki konne, ćwiczenia na przyrządach siłowni terenowej stanowią doskonałe uzupełnienie uzdrowiskowych zabiegów. Dzieci o niespożytej energii wyszaleją się na bogatym w różne urządzenia placu zabaw.

Mini przewodnik

Uroczy teren pełen zadbanych alejek, różnorodnej roślinności, miejsc do zabawy dla dzieci oraz… kaczek w dwóch małych jeziorkach. Park Szwedzki założono jeszcze w połowie XIX w., na powierzchni ok. 14 ha. W 2008 r. przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę prace pielęgnacyjne drzew i krzewów, dzięki którym rodzime i egzotyczne gatunki roślin znów pięknie kwitną.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja