Muzeum Gross-Rosen

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niekwestionowanym symbolem okrutnych zbrodni dokonywanych przez Niemców i nazistowskich kolaborantów w czasie II Wojny Światowej jest oświęcimskie Auschwitz-Birkenau. Podobnych obozów koncentracyjnych powstało w Europie znacznie więcej - jednym z takich miejsc jest rogoźnickie Gross-Rosen, gdzie od sierpnia 1940 roku do lutego 1945 r. życie straciło co najmniej 40 tysięcy osób.

Więźniowie, którzy tu trafili - było ich ok. 125 000 - kierowani byli do niewolniczej pracy. Przede wszystkim w okolicznych kamieniołomach, ale też do budowy tajemniczego kompleksu “Riese” (niem. “Olbrzym”) w Górach Sowich. Do lat powojennych z obozu zostały m.in. główna brama z dwiema wartowniami - wraz z “witaczem”, cynicznym “Arbeit Macht Frei” - ściana śmierci gdzie przeprowadzano masowe egzekucje, piec polowego krematorium, obozowy dzwon i fundamenty wielu budynków: baraków, wież strażniczych itd.

W wyremontowanych bądź wiernie zrekonstruowanych pomieszczeniach przygotowano szereg mocnych, historycznych wystaw. Przybliżają one obozowe realia, nieludzkie traktowanie, genezę i dzieje europejskich systemów totalitarnych czy relacje tych, którzy przeżyli piekło obozu Gross-Rosen.

Cennik

Indywidualny wstęp do muzeum Gross Rosen - bezpłatny

Wejściówka rodzinna, do 5 dorosłych oprowadzanych przez przewodnika - 20 zł

Przewodnik po muzeum, obowiązkowy dla grup 10-osobowych i większych:

  • język polski - 15 osób 30 zł, do 40 osób 60 zł 
  • język obcy - 15 osób 70 zł, do 40 osób 120 zł

Dodatkowa, płatna projekcja filmu dokumentalnego dla grup:

  • seans półgodzinny - turyści indywidualni 3 zł, grupy 25 zł
  • seans godzinny - turyści indywidualni 5 zł, grupy 50 zł
Mini przewodnik

Wzruszające miejsce pamięci i wartościowe muzeum, przypominające o jednym z najbardziej nieludzkich rozdziałów w dziejach. Według dostępnych danych, przez bramę z napisem “Arbeit Macht Frei” w Rogoźnicy przeszło ok. 125 000 więźniów. Okrutną śmiercią zginął co trzeci. W pozostałościach po Gross-Rosen i kilku sumiennie zrekonstruowanych czeka 6 wystaw stałych.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja