Muzeum Gross-Rosen

Niekwestionowanym symbolem okrutnych zbrodni dokonywanych przez Niemców i nazistowskich kolaborantów w czasie II Wojny Światowej jest oświęcimskie Auschwitz-Birkenau. Podobnych obozów koncentracyjnych powstało w Europie znacznie więcej - jednym z takich miejsc jest rogoźnickie Gross-Rosen, gdzie od sierpnia 1940 roku do lutego 1945 r. życie straciło co najmniej 40 tysięcy osób.

Więźniowie, którzy tu trafili - było ich ok. 125 000 - kierowani byli do niewolniczej pracy. Przede wszystkim w okolicznych kamieniołomach, ale też do budowy tajemniczego kompleksu “Riese” (niem. “Olbrzym”) w Górach Sowich. Do lat powojennych z obozu zostały m.in. główna brama z dwiema wartowniami - wraz z “witaczem”, cynicznym “Arbeit Macht Frei” - ściana śmierci gdzie przeprowadzano masowe egzekucje, piec polowego krematorium, obozowy dzwon i fundamenty wielu budynków: baraków, wież strażniczych itd.

W wyremontowanych bądź wiernie zrekonstruowanych pomieszczeniach przygotowano szereg mocnych, historycznych wystaw. Przybliżają one obozowe realia, nieludzkie traktowanie, genezę i dzieje europejskich systemów totalitarnych czy relacje tych, którzy przeżyli piekło obozu Gross-Rosen.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz