Ruiny zamku Cisy

Zabytkowe pozostałości po murowanej twierdzy, którą prawdopodobnie wzniósł książę jaworsko-świdnicki Bolko I w pierwszej połowie XIV wieku, w miejscu strzeżonym wcześniej przez drewniany gród - najstarsze wzmianki o ufortyfikowaniu stromego zbocza nad rzeką Czyżynką pochodzą z 1241 roku.

Kolejni właściciele Cisów systematycznie rozbudowywali zamek. Byli wśród nich zarówno wysoko urodzeni przedstawiciele możnych i wpływowych rodów - takich jak von Boltzowie, Czettritzowie czy Zeisperckowie - jak też rycerze-rozbójnicy, których nazwiska nie trafiły na karty historii. W XV wieku, w wyniku wojen husyckich zamek Cisy został zniszczony, a następnie gruntownie przebudowany i wzmocniony.

Blisko 200 lat później sytuacja się powtórzyła, tyle że po zdobyciu i spaleniu twierdzy przez Szwedów w Wojnie Trzydziestoletniej zamku już nie odbudowano. Niektórzy właściciele kompletnie nie przejmowali się ruinami, inni starali się zachować je w jak najlepszym stanie. Np. Walther Brehmer w latach ‘20 XX wieku doprowadził do częściowej rekonstrukcji bramy wjazdowej i głównej wieży. Dzięki temu z Cisów pozostało zdecydowanie więcej murów niż z innych, równie wiekowych budowli.

Do ruin zamku Cisy lub w jego pobliże prowadzą w sumie trzy różne szlaki. Są to trasa niebieska Książańskiego Parku Krajobrazowego, zaczynający się na Grodnie zielony Szlak Zamków Piastowskich oraz oznaczany na żółto-niebiesko-żółto Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz