Chełmiec

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Dominujący nad okolicą szczyt należący do Sudetów Środkowych często mylnie przypisywany jest do Wałbrzycha. Wznoszącą się na 851 m n.p.m. górą Chełmiec, administracyjnie opiekują się władze Szczawna Zdroju. Niezależnie skąd wyruszać, piękna przyroda i niesamowite widoki z Chełmca zrekompensują trudy wyprawy.

Przed milionami lat zastygła pod powierzchnią ziemi lawa wypiętrzyła się w stożek, który dziś jest Chełmcem. Wbrew lokalnym opowieściom, góra nigdy nie była aktywnym wulkanem. Teren wokół szczytu jest bogaty w cenne i chronione gatunki. O ich cechach informują rozstawione w drodze na szczyt tablice informacyjne (niestety regularnie niszczone przez wandali).

Na wierzchołku góry – poza miejscami na odpoczynek i ognisko – znajduje się kilka ciekawych konstrukcji. Po pierwsze - w 1888 roku wybudowano wysoką (prawie 20 metrów),kamienną wieżę. Zapewniałaby niesamowite widoki, gdyby tylko nie znajdowała się permanentnie remontach i naprawach. Po drugie – maszty nadawczo-przekaźnikowe (starszy czeka na rozbiórkę) wykorzystywane przez sieci telefonii komórkowych, radio, telewizję oraz służby cywilne. Po trzecie – stalowy, podświetlany w nocy krzyż (45 m) wzniesiony z okazji drugiego millenium.

Na szczyt Chełmca prowadzą 3 szlaki piesze (po 1 ze Szczawna-Zdroju, Wałbrzycha oraz Boguszowa-Gorc) oraz jedna ścieżka typowo rowerowa z Wałbrzycha. Wszystkie drogi to świetne szlaki rekreacyjne, przystępne nawet dla niedoświadczonych turystów.

Mini przewodnik

Wybijający się w okolicy Szczawna-Zdroju szczyt, wznoszący się na 851 m n.p.m. Góra powstała z zastygłej lawy, choć nigdy nie była aktywnym wulkanem. Na wierzchołku Chełmca stoją interesujące konstrukcje: 20-metrowa kamienna wieża widokowa (z 1888 r.),stalowy krzyż milenijny (45m wysokości) oraz radiowo-telewizyjny ośrodek nadawczy z sięgającymi 70m masztami.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja