Chełmiec

Dominujący nad okolicą szczyt należący do Sudetów Środkowych często mylnie przypisywany jest do Wałbrzycha. Wznoszącą się na 851 m n.p.m. górą Chełmiec, administracyjnie opiekują się władze Szczawna Zdroju. Niezależnie skąd wyruszać, piękna przyroda i niesamowite widoki z Chełmca zrekompensują trudy wyprawy.

Przed milionami lat zastygła pod powierzchnią ziemi lawa wypiętrzyła się w stożek, który dziś jest Chełmcem. Wbrew lokalnym opowieściom, góra nigdy nie była aktywnym wulkanem. Teren wokół szczytu jest bogaty w cenne i chronione gatunki. O ich cechach informują rozstawione w drodze na szczyt tablice informacyjne (niestety regularnie niszczone przez wandali).

Na wierzchołku góry – poza miejscami na odpoczynek i ognisko – znajduje się kilka ciekawych konstrukcji. Po pierwsze - w 1888 roku wybudowano wysoką (prawie 20 metrów), kamienną wieżę. Zapewniałaby niesamowite widoki, gdyby tylko nie znajdowała się permanentnie remontach i naprawach. Po drugie – maszty nadawczo-przekaźnikowe (starszy czeka na rozbiórkę) wykorzystywane przez sieci telefonii komórkowych, radio, telewizję oraz służby cywilne. Po trzecie – stalowy, podświetlany w nocy krzyż (45 m) wzniesiony z okazji drugiego millenium.

Na szczyt Chełmca prowadzą 3 szlaki piesze (po 1 ze Szczawna-Zdroju, Wałbrzycha oraz Boguszowa-Gorc) oraz jedna ścieżka typowo rowerowa z Wałbrzycha. Wszystkie drogi to świetne szlaki rekreacyjne, przystępne nawet dla niedoświadczonych turystów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz