Zamek Grodno

Nastrojowe pozostałości po twierdzy i rezydencji, pamiętającej jeszcze zamierzchłe średniowiecze. Jeszcze niedawno Zamek Grodno był lichą, zagrożoną zawaleniem się ruiną. Od jakiegoś czasu trwają jednak prace remontowe - połączone z badaniami archeologicznymi - dzięki którym ten wspaniały zabytek ma szanse na odzyskanie dawnej świetności.

Pierwsze sprawdzone zapisku o Grodnie pochodzą z 1315 roku, choć według lokalnej legendy pierwszą warownię miał wybudować w tym miejscu już w 800 r. tajemniczy, angielski rycerz. W połowie XIV stulecia zamek rozbudował książę świdnicko-jaworski Bolko I. Ten sam, który stał za wzniesieniem Książa. Twierdzę wielokrotnie zmieniała właścicieli - pod koniec XVI wieku niejaki Maciej z Łagowa przerobił ją na renesansową, wystawną posiadłość. Budowla uległa poważnym zniszczeniom w trakcie XVII-wiecznej Wojny Trzydziestoletniej.

Gotowe do zwiedzania są już m.in. sala rycerska i sala tortur - obie pełne ciekawych eksponatów. Dostępna jest również wieża widokowa. Na dziedzińcu zwykle można liczyć na dodatkowe atrakcje, w rodzaju pokazu tańca czy strzelania z łuku. Na Zamku Grodno stale działa rycerskie bractwo, wydatnie pomagające przy organizacji cyklicznych (acz ruchomych w kalendarzu) imprez i wydarzeń kulturalnych. Sporą renomą wśród miłośników mediewistycznych klimatów cieszą się majowy “Jarmark Średniowieczny”, październikowy Festiwal Muzyki Średniowiecznej oraz wrześniowy “Najazd Średniowiecza”.

I jeszcze jedno: warto zastanowić się nad kupnem biletu łączonego, który uprawnia również do odwiedzenia Sztolni Walimskich - jednego z obiektów tajemniczego kompleksu “Riese” z czasów II Wojny Światowej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz