Park Zdrojowy

Park Zdrojowy imienia Henryka Wieniawskiego - z jednej strony – piękny teren zachwycający zróżnicowaną, nierzadko egzotyczną roślinnością, z fontannami i mnóstwem spacerowych alejek, gdzie można cieszyć się leniwym odpoczynkiem. Z drugiej – teatr, pijalnia wód, jaskinia solna czy Słoneczna Polana, gdzie jest co robić.

Park Zdrojowy wybudowano w 1812 r. na polecenie dr. Augusta Zemplina, jednego z pomysłodawców i założycieli uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju. Oprócz naturalnej szaty roślinnej, sprowadzono tutaj wiele drzew, krzewów i kwiatów z różnych stron świata – Bałkanów, krajów śródziemnomorskich, Azji czy Ameryki Północnej. Dzięki łagodnemu mikroklimatowi regionu rozwijają się tu bez przeszkód. Zgodnie z ostatnią inwentaryzacją dendrologiczną rośnie tu ponad 120 liściastych i iglastych gatunków.

W obrębie parku wzniesiono dwa pomniki patrona. Nieopodal Słonecznej Polany stoi popiersie muzyka ustawione na cokole, odsłonięte w 1966 roku. 3,5-metrowa rzeźba autorstwa Bogdana Hofmana była pierwszym pomnikiem Wieniawskiego w Polsce. Przed głównym wejściem do parku, od strony szczawieńskiego deptaka, stoi brązowa rzeźba kompozytora trzymającego skrzypce. Ten pomnik przygotowano z okazji 50. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w 2015 r.

Park Zdrojowy wyśmienicie nadaje się do odpoczynku wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz