Kościoły w Szczawnie-Zdroju

(3)
4.9 km od centrum

Najstarszy spośród zachowanych zabytków w okolicy, wybudowany prawdopodobnie pod koniec XII w. Początkowo była to jedynie drewniana kapliczka, a dzisiejszą, barokową świątynkę postawiono ok. 1718 r. Większość wyposażenia sanktuarium - np. ołtarz z cudowną pietą - zachowała się do dzisiaj. W kościółku miało bić uzdrawiające źródło, lecz zniknęło w połowie XIX w.

5.1 km od centrum

Imponujący projekt słynnego Alexisa Langera dał na przełomie XIX i XX wieku ogromny, neogotycki kościół. Przy budowie świątyni wykorzystano pewne elementy ze starszego, wyburzanego przybytku - najoryginalniejsze są szlacheckie epitafia wykute w kamieniu. Wałbrzyska fara budzi podziw także dzięki wysokiej wieży, wielkim witrażom i innym sakralnym dziełom sztuki.

2.0 km od centrum

Świątynia z końcówki XIX w., w wyjątkowy sposób łącząca styl neoromański z trendami neogotyckimi. Generalnie pierwszy z nich przeważa na zewnątrz, a drugi wewnątrz kościoła. Najlepsze przykłady to odpowiednio ogólny kształt bryły budynku i monumentalny ołtarz główny. Drewniany, niezwykle kunsztowny i monumentalny, po brzegi wypełniony pięknymi dziełami sztuki.