Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju. Po spróbowaniu za niewielką opłatą czterech rodzajów wód w pijalni, połączona z nią hala pozwala na spacerek i odpoczynek pod chroniącym przed opadami i słońcem dachem.

Pierwszą pijalnię wybudowano tutaj w 1820 roku – na środku sali stała głęboka studnia, z której szklanym czerpakiem nabierało się wody – dla smaku doprawianej cukrem lub winem. Na piętrze znajdowała się Sala Ślubów, gdzie kuracjusze uzdrowiska mogli szybko zalegalizować nowy związek bez długotrwałych formalności. Z pijalni do połączonej z nią 70-metrowej Hali Spacerowej, niegdyś pełnej straganów z pamiątkami, regionalnymi specjałami i innymi towarami, prowadziło arkadowe przejście.

Pierwszy, całkowicie drewniany budynek przetrwał do 1894 roku. Kolejne remonty, modernizacje i konieczne rekonstrukcje nie wpłynęły zanadto na zewnętrzny wygląd pijalni, zawsze jak najwierniej odwzorowywano pierwotny projekt.

Współcześnie Pijalnia Wód Mineralnych oferuje 4 różne ujęcia źródlanych skarbów: „Dąbrówki” (dobra przy problemach z wątrobą, drogami żółciowymi, żołądkiem, jelitami),„Marty” (polecana osobom z chorobami układu moczowego i pokarmowego),„Mieszka” (pomaga oczyścić układ oddechowy) oraz „Młynarza” (zalecany przy różnych dolegliwościach narządów trawiennych). Wszystkie wody oraz ich mieszanki można zakupić w butelce i zabrać ich cudowną moc do domu.

Z kolei na piętrze nie można już wziąć błyskawicznego ślubu – jedynie rozsiąść się na wygodnym krześle lub fotelu i oddać się lekturze prasy lub literatury.

Mini przewodnik

Najważniejszy obiekt uzdrowiskowy w Parku Zdrojowym. Dzieje zabytkowej, stylowej konstrukcji sięga 1820 r. W pijalni biją 4 różne rodzaje dobroczynnych wód mineralnych, wszystkie dostępne także w formie butelkowanej. Z kolei w 70-metrowej hali spacerowej, zapewniającej osłonę przed opadami i słońcem, regularnie rozkładane są stragany z pamiątkami, lodami itd.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja