Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju. Po spróbowaniu za niewielką opłatą czterech rodzajów wód w pijalni, połączona z nią hala pozwala na spacerek i odpoczynek pod chroniącym przed opadami i słońcem dachem.

Pierwszą pijalnię wybudowano tutaj w 1820 roku – na środku sali stała głęboka studnia, z której szklanym czerpakiem nabierało się wody – dla smaku doprawianej cukrem lub winem. Na piętrze znajdowała się Sala Ślubów, gdzie kuracjusze uzdrowiska mogli szybko zalegalizować nowy związek bez długotrwałych formalności. Z pijalni do połączonej z nią 70-metrowej Hali Spacerowej, niegdyś pełnej straganów z pamiątkami, regionalnymi specjałami i innymi towarami, prowadziło arkadowe przejście.

Pierwszy, całkowicie drewniany budynek przetrwał do 1894 roku. Kolejne remonty, modernizacje i konieczne rekonstrukcje nie wpłynęły zanadto na zewnętrzny wygląd pijalni, zawsze jak najwierniej odwzorowywano pierwotny projekt.

Współcześnie Pijalnia Wód Mineralnych oferuje 4 różne ujęcia źródlanych skarbów: „Dąbrówki” (dobra przy problemach z wątrobą, drogami żółciowymi, żołądkiem, jelitami), „Marty” (polecana osobom z chorobami układu moczowego i pokarmowego), „Mieszka” (pomaga oczyścić układ oddechowy) oraz „Młynarza” (zalecany przy różnych dolegliwościach narządów trawiennych). Wszystkie wody oraz ich mieszanki można zakupić w butelce i zabrać ich cudowną moc do domu.

Z kolei na piętrze nie można już wziąć błyskawicznego ślubu – jedynie rozsiąść się na wygodnym krześle lub fotelu i oddać się lekturze prasy lub literatury.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz