Pałac Jedlinka

Elegancki barokowy dworek z XVII wieku, nazywany niegdyś “Porcelanowym Pałacem”, który największą świetność przechodził w pierwszej połowie XVIII stulecia. Dzieje zabytkowej Jedlinki są niezwykle burzliwe i ciekawe, co skrupulatnie wykorzystano tworząc udostępnione ekspozycje.

Prawdopodobnie pierwsza rezydencja (a raczej warownia) stała w tym miejscu już w XIII-XIV w., jako część włości pana na zamku Grodno. Po wielu zmianach właścicieli posiadłość trafiła w końcu w ręce założycielki jedlińskiego uzdrowiska, hrabiny Charlotty Maximiliany von Pückler i jej małżonka, barona Hansa Christopha von Seher-Thossa - feldmarszałka armii austriackiej. Sielankę zakończyły wojny śląskie. Na początku XIX w. majątek przejął “śląski Rockefeller” - Carl Krister, który wzbogacił się na produkcji i handlu ceramiką. To on nadał Jedlince ostateczną formę, przez co zyskała miano “Porcelanowego Pałacu”. A żeby było jeszcze ciekawiej, w trakcie II Wojny Światowej jedną ze swoich siedzib miała tutaj nazistowska organizacja “Todt”, która kierowała pracami nad owianym legendami i aurą tajemniczości kompleksem “Riese”. Później budowla zaczęła popadać w ruinę, a prace konserwatorsko-renowacyjne przewidywane były na długie lata.

Te z pięknych pomieszczeń, które gruntowną odnowę mają już za sobą, przystosowano na potrzeby muzealne. Przykładowo: w Komnacie Heraldycznej prezentowane jest typowe wyposażenie szlacheckiego dworku, zrekonstruowano też sztab hitlerowskich aparatczyków, jest też zachwycająca sala balowa z kolekcją dzieł sztuki i rodowych pamiątek Kristera. Dużą atrakcją w Jedlince są przygotowywane z myślą o grupach zorganizowanych gry terenowe i edukacyjne, toczone według kilku różnych scenariuszy.

W pałacu regularnie odbywają się historyczne rekonstrukcje i wydarzenia kulturalne. Warto wspomnieć, że na pałacowym terenie powstały również dwa obiekty noclegowe (hostel oraz hotel), a także mały, lokalny browar. I jeszcze ciesząca się sporą popularnością ciekawostka: przed pałacem ustawiono realistyczny model samolotu, którym latał sam Czerwony Baron. A dokładniej rzecz ujmując najsłynniejszy as z czasów I Wojny Światowej, Manfred von Richthofen.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz