Full relaks w Szczawnie-Zdroju, czyli o odnowie biologicznej w górach słów kilka

Piękne okoliczności przyrody, zaciszna atmosfera, zdrowy klimat w górach, a nade wszystko uzdrowisko dysponujące źródłami wód mineralnych o bogatych leczniczych właściwościach. Nie ma większych wątpliwości co do tego, że Szczawno-Zdrój posiada jak najbardziej odpowiednie warunki do tego, aby zapewniać najwyższej klasy odnowę biologiczną wszystkim turystom, którzy potrzebują się nieco zregenerować.

Naturalnie podstawowym atutem uzdrowiska w Szczawnie są liczne zdroje, znane i wykorzystywane już przez wczesnośredniowiecznych Słowian. Przynajmniej taka jest krążąca po miasteczku oficjalna wersja. Jak by nie było naprawdę, prawdziwy rozkwit usług z zakresu odnowy biologicznej nastąpił w pierwszej połowie XIX stuleciu. Wtedy też powstała Pijalnia Wód Mineralnych z halą spacerową, która dziś stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miejscowości. W tym kontekście trzeba również wspomnieć o Domie Zdrojowym oraz Zakładzie Przyrodoleczniczym, gdzie wykonuje się sporo różnych zabiegów rehabilitacyjnych i kuracyjnych. O ofercie licznych sanatoriów już się nie rozpisując.

Odnowa biologiczna w górach, jakiej turyści mogą zaznać w Szczawnie-Zdroju, to nie tylko podreperowanie stanu zdrowia przy mniej bądź bardziej uciążliwych dolegliwościach, ale też nadzwyczaj efektywny wypoczynek. Relaks w czystej postaci stanowi (w pierwszej kolejności) główną domenę rozmaitych obiektów z kategorii SPA & Wellness. W takich przybytkach wprawdzie nie ma co liczyć na tanie noclegi, ale na ekstraordynaryjny wręcz komfort już tak. Tu masaże, tam sauny, jeszcze siam cała gama kosmetycznych, pielęgnacyjnych i regeneracyjnych procedur. Takie przyjemności zdecydowanie nie należą do łatwo dostępnych rzeczy, za to mówienie o takich zabiegach odnowy biologicznej, że cofają czas, jest zdecydowanie czymś więcej niż typowo literacką, mocno hiperboliczną przesadą.

Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać wszelkie dobrodziejstwa, jakie wynikają z górskiego klimatu. Nawet jeśli tutaj sudeckie szczyty sięgają co najwyżej 850-900 metrów powyżej poziomu morza, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu sąsiadujący bezpośrednio ze Szczawnem Wałbrzych był potęgą przemysłu wydobywczego, z kilkunastoma czynnymi kopalniami węgla kamiennego. Od tego czasu środowisko odbudowało się do tego stopnia, że w okolicznych lasach obserwuje się nawet najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza mchy i porosty. Z tego względu najkorzystniej będzie wtedy, kiedy odnowa biologiczna sensu stricte uzupełniana jest zawsze zdrową aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Czy to jazdą na rowerze po całkiem wymagających górach, czy to wędrówkami po górsko-leśnych szlakach, czy to jazdą na koniach po malowniczej okolicy uzdrowiska, czy to bieganiem bądź jeżdżeniem na nartach… dostępnych opcji jest całe mnóstwo.

Jak widać Szczawno-Zdrój zapewnia wiele kuszących, a przy tym bardzo konkretnych propozycji na wypoczynek. I to taki połączony z zadbaniem o stan własnego organizmu. Warto zatem poszukać sobie jakiegoś komfortowego noclegu w przyzwoitej cenie, a następnie cieszyć się z kompleksowej odnowy biologicznej w górach.

Dodano: 2017-10-17 10:29:00

Komentarze (1)
MaThek
17.10.2017 12:39

Tak tylko przypomnę, że swego czasu te okolice, a już Wałbrzych w szczególności, nazywano Mordorem. Ze względu na potężne zanieczyszczenie powietrza, a potem ogólną beznadzieję. A jak się spojrzy na mapę, to spokojnie można uznać Szczawno-Zdrój za jedną z dzielnic Wałbrzycha - może i skrajnych, przy rozległych lasach, ale zawsze. Także mamy tutaj odnowę biologiczną w Mordorze, z torturami, biczowaniem, łamaniem kołem i podobnymi atrakcjami ;-).

Dodaj komentarz