Szczawno Zdrój

Szczawno-Zdrój to dolnośląska miejscowość uzdrowiskowa, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Wałbrzycha. Urocze górskie położenie (Sudety Środkowe) wśród gęstych drzew, liczne możliwości aktywnego wypoczynku, bogata oferta kulturalna i ogrom atrakcji do zobaczenia w miasteczku oraz pobliskich miejscowościach – to jego główne atuty. Dzięki nim Szczawno-Zdrój muszą odwiedzić nie tylko kuracjusze licznych sanatoriów, ale i spragnieni piękna oraz mocniejszych wrażeń turyści..

Uzdrawiająca moc miejscowych wód źródlanych była znana i wykorzystywana już w średniowieczu. Pierwsza historyczna wzmianka o tutejszej osadzie – do odnalezienia w „Księdze Henrykowskiej” autorstwa Henryka I Brodatego – pochodzi z 1221 roku. Niespełna 400 lat później Caspar Schwenckfeldt (nadworny lekarz rodu Hochbergów – właścicieli okolicznych ziem) naukowo potwierdził lecznicze właściwości szczawieńskich wód. Rozbudowa uzdrowiskowej infrastruktury i rosnąca sława miejscowości przyciągała liczne osobistości. W Szczawnie-Zdroju swoje zdrowie podreperowali m.in. cesarz Wilhelm II, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I, Ludwik Zamenhof, Winston Churchill, Jan Brzechwa, Joseph Conrad czy Henryk Wieniawski. Warto przypomnieć, że w 1862r. w Szczawnie – wtedy Bad Salzbrunn – urodził się Gerhart Hauptmann: laureat literackiej nagrody Nobla.

Przez Szczawno-Zdrój i inne okoliczne miasta przebiegają liczne szlaki turystyczne i rowerowe. Część prowadzi przez tereny zabudowane, pozwalając na poznawanie licznych zabytków oraz bogatej historii regionu. Pozostałe biegną przez pola i lasy, zachęcając do uprawiania kolarstwa, nordic-walkingu i górskich wędrówek. Amatorzy bardziej ekstremalnych dyscyplin sportu mogą udać się np. na tor 4-crossowy, gdzie profesjonaliści rywalizują w zawodach rangi mistrzostw świata. Preferujący zimowe szaleństwa nie mają daleko do wyciągów w Rybnicy-Leśnej, Rzeczce, Jedlinie-Zdroju lub za czeską granicą. Boiska na świeżym powietrzu, hale sportowe i baseny to oczywistość.

Po intensywnym wysiłku będzie gdzie odpocząć. Kilka parków z obfitą zielenią, fontannami i ławeczkami czy spacer szerokim deptakiem pozwolą nabrać energii na kolejny dzień. Poszukujący strawy duchowej nasycą się w teatrach, filharmonii, bibliotekach, kinach lub uczestnicząc w jednej z cyklicznych imprez kulturalnych.

Uzdrowiskowy charakter Szczawna-Zdroju sprawia, że baza noclegowa i gastronomiczna jest bardzo rozbudowana. Nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem noclegów i lokali odpowiadających osobistym wymaganiom i możliwościom finansowym. Nie pozostaje nic innego jak tylko rezerwować terminy, pakować walizki i przyjeżdżać.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz