Bogactwo możliwości aktywnego wypoczynku w Szczawnie-Zdroju

Położone wśród szczytów Sudetów Środkowych Szczawno-Zdrój jest znanym i cenionym uzdrowiskiem. Bijące w nim uzdrawiające źródła znane są nauce przynajmniej od 1598 roku, kiedy to ich właściwości opisał Caspar Schwenckfeldt. I jak przyzna każdy lekarz, trudno o lepsze wsparcie kuracji - oraz profilaktykę - niż odpowiednia dawka wysiłku na świeżym i rześkim, górskim powietrzu. Przyjeżdżając do dawnego Bad Salzbrunn, niezależnie od pogody i pory roku, wiąże się z ogromną mnogością opcji aktywniejszego spędzania czasu.

Najprościej oczywiście wybrać się na spacer - do krótkich przechadzek, takich dla zaprawy przed dłuższymi wyprawami wzdłuż górskich szlaków, najlepiej nadają się parkowe alejki. Ewentualnie jeszcze miejski deptak, po którym nie mogą poruszać się żadne pojazdy. Ci, którzy preferują dwucyfrową liczbę kilometrów, mogą wybrać się chociażby do nieco zapomnianego i “zdziczałego” Parku Ułanów Legii Nadwiślańskiej, gdzie przebiega poświęcony napoleońskim żołnierzom 53-kilometrowy szlak. Oczywiście nikt nie nakazuje pokonywać go w całości.

Sporą popularnością wśród odpoczywających w Szczawnie turystów cieszą się wycieczki na Chełmiec. Zarówno piesze (w tym z kijkami do nordic walkingu),jak również rowerowe. Na szczyt dominującej nad całą okolicą góry prowadzi szeroki i wygodny szlak, wzbogacony o przyrodnicze tablice edukacyjne oraz poświęconą górnikom drogę krzyżową. Długaśny podjazd daje mocno w kość (ogonową),za to droga powrotna w dół to czysta przyjemność z szybkiego zjazdu - lepiej zawczasu dokładnie sprawdzić hamulce. Niezawodny sprzęt będzie równie niezbędny przy zabawie na 4-crossowym torze na Słonecznej Polanie. Tutaj adrenalina pulsuje w żyłach wyjątkowo mocno, w końcu to jedna z najlepszych miejscówek do ekstremalnego kolarstwa w całej Europie.

Osobny rozdział stanowią sporty kojarzone - bardziej ze względu na stare stereotypy niż rzeczywisty stan - z ludźmi z wyższych sfer. Pierwszym z nich jest jeździectwo - w samym Szczawnie-Zdroju z powodzeniem funkcjonuje duża stadnina koni “Dworzysko”. Porównywalną klasę i poziom prezentuje “Stado Ogierów Książ”, działające pod słynnym zamkiem. W obu przypadkach można liczyć na rozwiniętą infrastrukturą, fachowych instruktorów oraz piękne krajobrazy w trakcie jazdy w terenie. Drugą z dyscyplin postrzeganych jako ekskluzywne będzie niewątpliwie tenis. Szczawno od niedawna organizuje poważny turniej kobiet (pula nagród 10 tys. $),a na co dzień ziemne korty Miejskiego Klubu Sportowego udostępniane są szerzej. Miłośnicy tej gry mają do dyspozycji pięć odgrodzonych placów, z czego dwa posiadają “okrycie” w postaci balonowej hali.

Co z kąpielą? Taką służącą rekreacji, a nie balneologicznej kuracji? Najbardziej sensowną alternatywą jest park wodny na terenie Wałbrzycha. Wprawdzie Szczawno-Zdrój miało kiedyś spore kąpielisko pod chmurką, jednak dziś zostały po nim tylko zarośnięte krzaczorami ruiny. Co innego Aqua Zdrój, gdzie wszystko jeszcze wygląda jak nowe - rozbudowany i nowoczesny kompleks, składający się z pływalni, hali sportowo-widowiskowej, saunarium, boisk piłkarskich, klubu fitness, kortów do squasha, salonu zabiegów SPA, restauracji i hotelu, oddano do użytku latem 2013 roku.

Zapaleńcy lubujący się w sportach zimowych w Szczawnie nie mają czego szukać. Przynajmniej w administracyjnych granicach miejscowości - na tym obszarze żadnych wyciągów się nie uświadczy. Co innego w najbliższym sąsiedztwie. Stoków i stacji narciarskich jest całe multum, tyle że praktycznie bez wyjątku są to małe ośrodki, z jednym, dwoma orczykami/talerzykami, a ich trasy są generalnie łatwe, na pewno bardzo dobre do nauki jazdy. Z pewnością na wyróżnienie zasługuje Kompleks Wyciągów Narciarskich “Górnik” w Rzeczce, gdzie jeden karnet pozwala korzystać z pięciu wariantów zjazdu. Pewnym wyjątkiem jest też Stacja Narciarska Dzikowiec w Boguszowie Gorcach - to ze względu na iście ekstremalne nachylenie 800-metrowego stoku, fragmentami dobijające do poziomu 60%!

Jak widać powyżej, niewiele jest takich popularnych i lubianych sportów, dla których w Szczawnie-Zdroju lub jego najbliższej okolicy zupełnie nie ma dogodnych warunków. Tym samym osoby czynnie uprawiające sport powinny być szczególnie zainteresowane przyjazdem na urlop w okolice tego uzdrowiska.

Dodano: 2016-10-18 14:45:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz