A w Szczawnie zimno i pada deszcz- Jak turysta ma funkcjinować

Deszcze, wichury, burze i podobne pogodowe atrakcje wydatnie zmieniają oblicze Szczawna-Zdroju z punktu widzenia relaksujących się turystów i kuracjuszy. W takich okolicznościach raczej mało kto ma ochotę na spacer po jednym z przepięknych parków uzdrowiska, a mimo obecności czytelni i kawiarenki Pijalnia Wód Mineralnych nie należy do miejsc, w których przyjemnie spędza się calutki dzionek. Chyba, żeby towarzystwo idealnie dopisało… Na szczęście w Szczawnie i bardzo bliskim mu Wałbrzychu do wyboru jest dużo miejsc, w których będzie co robić nawet przy warunkach atmosferycznych rodem z koszmarów.

Niewątpliwie bardzo mocną stroną wyżej wymienionych miejscowości stanowi bogata oferta kulturalna. Szczawno-Zdrój regularnie gości wielkiego formatu festiwale i imprezy, choćby takie jak koncerty “Wratislavia Cantas”, “Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego” czy “Festiwal Krystyny Jandy”. Dzięki tak bogatemu programowi sezonu artystycznego, scena Teatru Zdrojowego dostarcza wrażeń na najwyższym poziomie. Tak samo jak wałbrzyski Teatr Dramatyczny czy Filharmonia Sudecka. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby zwyczajnie wybrać się do kina.

Turyści preferujący niestandardowe doznania, niech skierują swoją uwagę ku wałbrzyskiemu Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Teren po potężnym i wydajnym niegdyś zakładzie górniczym przekształcił w niecodzienny kompleks, łączący muzeum przemysłu z niezwykle różnorodnym centrum kultury. Ciężki sprzęt, delikatna ceramika, koncerty, konferencje, występy ludowych (i nie tylko) zespołów, kawiarnia - to wszystko i wiele, wiele więcej w jednym miejscu. Stara Kopalnia może się pochwalić prestiżowym tytułem “Zabytek Zadbany”. Warto też wspomnieć o lokalnym “Centrum Nauki Kopernik w wersji mini”, czyli Explora Parku. Gdyby tak jak tam wyglądały zajęcia w szkole, zjawisko wagarów umarłoby śmiercią naturalną.

Kiepska pogoda będzie idealnym pretekstem, by spędzić kilka ładnych godzin w Zamku Książ. Okazała, barokowa rezydencja Hochbergów stanowi jedną z najsłynniejszych wizytówek Dolnego Śląska. I całej Polski tak samo. Do obejrzenia jest wiele zachwycających sal, dekorowanych mebli, starej broni, wartościowych przedmiotów… A i tak jeszcze nie wszystkie piętra czy podziemia zamku są właściwie przygotowane na przyjęcie gości, zatem należy spodziewać się systematycznego powiększania ekspozycji. Dodatkowo za cenę biletu do Książa otrzymuje się wejściówkę do Palmiarni - pełnego egzotycznej zieleni ogrodu.

Zwolennicy aktywnego spędzania czasu też będą mieli co robić w niepogodę. Korty tenisowe MKS-u w Szczawnie są częściowo zadaszone. A ściślej rzecz ujmując - zakryte pneumatycznym balonem, zimą dodatkowo ogrzewanym. Miłośnicy białego sportu doskonale wiedzą, o co chodzi. Z kolei w podziemiach eleganckiego Domu Zdrojowego działa sobie klub fitness, z całkiem długą listą proponowanych programów treningowych. Jednak niekwestionowanym liderem w tej kategorii jest kompleks Aqua-Zdrój w Wałbrzychu. Posiada on m.in. pełen atrakcji wodny park rozrywki, korty do squasha, nowoczesną siłownię, zespół boisk piłkarskich czy sporą halę. Wykorzystywaną zarówno do rozgrywek sportowych, jak i koncertów, występów kabaretowych bądź innych widowisk kulturalnych.

Jeżeli w trakcie zaplanowanego pobytu pogoda w Szczawnie-Zdroju przechodzi długotrwałe załamanie, nie ma się co przejmować. Możliwości przyjemnego, relaksującego i pożytecznego spędzenia czasu jest od groma i jeszcze więcej.

Dodano: 2016-10-18 14:39:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz